Przejdź do treści

Małe ogrody aranżacje – projekty ogrodu nowoczesnego Za i przed domem

 • 11 min czytania

Jak zrobić projekt ogrodu?

W punkcie małe ogrody aranżacje znajdziesz przykładowe ogrody, którymi będziesz mógł się zainspirować podczas projektowania ogrodu. Niezależnie od tego, czy szukasz nowego hobby, czy potrzebujesz tańszego sposobu na urozmaicenie swojego podwórka, projektowanie własnego ogrodu może okazać się dobrym wyborem dla Ciebie. Rozpoczęcie projektowania może być trudne, ale jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby ten proces był nieco łatwiejszy, ten artykuł pomoże Ci zaprojektować swój wymarzony ogród.

Jak zrobić projekt ogrodu rysunek
Jak zrobić projekt ogrodu
Projekt ogrodu rysunek techniczny
Projekt ogrodu rysunek techniczny
projekt ogrodu rysunek z góry
projekt ogrodu rysunek z góry

Projekty ogrodu nowoczesnego

Minimalistyczny i nowoczesny ogród to marzenie wielu osób, nie bez powodu – takie ogrody nie tylko cieszą oczy przebywających w nim osób, a jednocześnie są praktyczne. Dodatkowo, często nowoczesne ogrody nie są tak wymagające jak niektóre, klasyczne podwórka. Takie ogrody charakteryzują się minimalistycznym projektem oraz stonowaną paletą barw. Zazwyczaj w nowoczesnych ogrodach pojawiają się odcienie szarości i brązu. Poniżej przedstawiamy przykładowe projekty ogrodu nowoczesnego.

projekty ogrodu nowoczesnego
projekty ogrodu nowoczesnego
projekt ogrodu nowoczesnego
projekt ogrodu nowoczesnego
projekty ogrodów nowoczesnych
projekty ogrodów nowoczesnych

Małe ogrody aranżacje

Czasami zaprojektowanie małego ogrodu może być trudniejsze niż zaprojektowanie dużego. Małe ogrody mają zwykle większe obszary cienia, szczególnie jeśli są wąskie. Możesz również narazić się na deptanie delikatnych roślin i kwiatów podczas spaceru po ogrodzie. Dlatego projekt musi być dobrze przemyślany. Poniżej przedstawiamy przykładowe projekty małych ogrodów.

Małe ogrody aranżacje
Małe ogrody aranżacje
Aranżacja ogrodu przy płocie
Aranżacja ogrodu przy płocie
Przykładowe projekty małych ogrodów
Przykładowe projekty małych ogrodów

Projekty ogrodu przed domem

Podczas projektowania takiego ogrodu warto jest zadbać o wygodną ścieżkę prowadzącą do domu, oprócz tego ważnym elementem jest roślinność, o której przeczytasz w dalszej części artykułu. Dodatkowo, warto jest przemyśleć projekt ogrodu przed domem tak, aby był on jednocześnie ładny, a zarazem praktyczny. Dlatego podczas projektowania ścieżek, powinniśmy unikać zbędnych zakrętów, ponieważ prawdopodobnie i tak będziemy je omijać, aby jak najszybciej dostać się do domu lub innego miejsca. Poniżej prezentujemy projekty ogrodu przed domem.

Projekty ogrodu przed domem
Projekty ogrodu przed domem
ogród przed domem
ogród przed domem
aranżacja ogrodu przed domem
aranżacja ogrodu przed domem

Podział ogrodu

Podział ogrodu na kilka sekcji może pomóc w oddzieleniu różnych funkcji, które dane sekcje będą spełniać. Możesz stworzyć na przykład strefę relaksu do czytania, miejsce do uprawy warzyw i sad owocowy. Istnieje wiele prostych, ale skutecznych sposobów na podzielenie ogrodu na sekcje, jednocześnie zwiększając poczucie prywatności w kluczowych obszarach.

Podział ogrodu
Podział ogrodu
projekty ogrodu zdjęcia
projekty ogrodu zdjęcia
Projekt ogrodu przed domem
Projekt ogrodu przed domem

Projekty ogrodu cena

Cena, jaką przyjdzie nam zapłacić za zaprojektowanie ogrodu uzależniona jest od wielu zmiennych, najważniejsze z nich zostały opisane poniżej.

 • Wielkość ogrodu – Jednym z czynników, które wpływają na cenę projektu jest jego wielkość, im większy ogród, tym droższy będzie projekt. W dalszej części artykułu poznasz ceny projektów ogrodów do 500m², 1000m² i większych.
 • Lokalizacja – Oprócz wielkości duży wpływ na cenę projektu ma jego lokalizacja, przykładowo mieszkańcy Warszawy za projekt zapłacą więcej niż mieszkańcy np. Nowej Soli. Projekty ogrodu cena różni się ze względu na jego lokalizację.
 • Firma wykonująca projekt – Wybierając firmę, która ma zaprojektować nasz ogród musimy zwrócić uwagę na historię i doświadczenie danej firmy. Jeśli chcemy otrzymać jak najlepszy projekt, warto jest postawić na sprawdzoną i renomowaną firmę, choć takie rozwiązanie prawdopodobnie będzie droższe niż zlecenie zaprojektowania mniej doświadczanemu wykonawcy.

Koszt zaprojektowania ogrodu zawiera też usługi takie jak zaplanowanie położenia ścieżek, oczka wodnego i elementów małej architektury, odpowiedniego oświetlenia oraz zaplanowanie nasadzeń roślin. Co ważne, wszystkie wyżej wymienione elementy projektu dołączane są z informacjami dotyczącymi ich wykonania. Projekty ogrodu cena obejmuje również trójwymiarową wizualizację ogrodu.

Zaprojektowanie małego ogrodu do 500m² to koszt ok. 2000zł. Oczywiście cena ta jest uzależniona od czynników wymienionych wyżej. Za większy projekt do 1000m² przyjdzie nam zapłacić około 3000zł. Kwota ta zazwyczaj mieści się w widełkach od 2500 do 3500 zł. Jeśli mamy do zaprojektowania jeszcze większy ogród o powierzchni przekraczającej 1000m² cena zwiększa się do przynajmniej 3800zł.

projekty ogrodu cena
Projekty ogrodu cena
Zaprojektowanie ogrodu
Zaprojektowanie ogrodu
Przykładowe zdjęcie aranżacji ogrodu
Przykładowe zdjęcie aranżacji ogrodu

Jak wizualnie powiększyć ogród?

Jednym ze sposobów na stworzenie iluzji większego ogrodu jest rozbicie go na mniejsze przestrzenie. Dodając rośliny ozdobne, konstrukcje i inne elementy krajobrazu możesz sprawić, by Twój ogród wydawał się znacznie większy, niż jest w rzeczywistości. Rośliny zielne przyciągają wzrok i tworzą piękny pierwszy plan, który prowadzi oko widza w dal. Ta zwiększona głębia ostrości stwarza poczucie intymności i spokoju. Nie bez powodu przeglądając projekty ogrodu nowoczesnego widzimy wiele jasnych barw, pomalowanie ścian i ogrodzeń na jasne kolory sprawi, że będą wyglądać na większe, jaśniejsze i będą bardziej zachęcające. Ściany z cegły można pomalować farbami murarskimi, a do pomalowania drewnianego ogrodzenia przyda się zewnętrzna farba do drewna.

Jak wizualnie powiększyć ogród
Jak wizualnie powiększyć ogród
malowanie ogrodzenia drewnianego
malowanie ogrodzenia
malowanie ogrodzenia

Prywatność

Istnieje kilka sposobów, aby Twoja przestrzeń na zewnątrz była bardziej prywatna. Wzdłuż płotu możesz uprawiać rośliny pnące, które oprócz zwiększenia prywatności, są również świetnym sposobem na stworzenie zacienionego miejsca w ogrodzie. Wysokie drzewa lub żywopłoty mogą być również skutecznym sposobem na zwiększenie prywatności w ogrodzie. Rośliny te nie tylko zapewnią Ci chłodne miejsce na odpoczynek od słońca, ale także zapewniają prywatność przed wścibskimi oczami.

Ogrodzenie przy basenie
Projekty ogrodu przed domem – prywatność
Projekt ogrodu przy płocie
Projekt ogrodu przy płocie
Ogród z żywopłotem
Ogród z żywopłotem

Woda w ogrodzie

Istnieje wiele różnych podejść do tworzenia przestrzeni, w której dobrze się przebywa. Jednym z nich jest użycie wody i jej dźwięku do stworzenia relaksującej, spokojnej przestrzeni. Ogród może być wspaniałym miejscem na ucieczkę od stresów dnia codziennego. Projektując swój krajobraz, nie lekceważ znaczenia dźwięku. Niezależnie od tego, czy jest to strumyk wody, czy bryza szeleszcząca wśród traw i krzewów, pomoże stworzyć spokojną, pogodną atmosferę. Przeglądając projekty ogrodu przed domem również często znajdziemy w nich oczka wodne.

Woda w ogrodzie
Woda w ogrodzie
Oczko wodne w ogrodzie
Oczko wodne w ogrodzie
Projekt ogrodu z oczkiem wodnym
Projekt ogrodu z oczkiem wodnym

Ścieżki w ogrodzie

Przy projektowaniu ogrodu należy wziąć pod uwagę wiele elementów, ale jednym z najważniejszych są ścieżki. Ścieżki to coś więcej niż decyzje estetyczne, określają, w jaki sposób ludzie mogą poruszać się po przestrzeni ogrodu. Ścieżki powinny być starannie zaprojektowane, aby pasowały do przestrzeni podwórka. Ważny jest kształt i rozmiar ścieżki, a także materiał, z którego ją wykonano. Źle zaprojektowane ścieżki wprowadzają chaos i zamiast upiększać przestrzeń, pogarszają jej walory estetyczne. Dlatego najlepsze projekty ogrodu przed domem często zawierają ścieżki z następujących materiałów:

 • kamień
 • ziemia (ścieżki ziemne)
 • beton
 • trawa
 • żwir
 • drewno
Ścieżka od furtki do domu
Ścieżka od furtki do domu
Alejka w ogrodzie
Alejka w ogrodzie
scieżka z kamienia
scieżka z kamienia

Okrągły trawnik

Trawnik jest popularnym wyborem dla osób, które chcą mieć łatwy w utrzymaniu ogród. Okrągły trawnik to jeden z najpopularniejszych stylów projektowania. Okrągły kształt trawnika zwraca uwagę na środek, sprawiając, że wydaje się większy niż jest. Co prawda, tego typu ogród może być trudniejszy w obsłudze i wymagać więcej pracy, ale z odpowiednimi roślinami może wyglądać równie dobrze. Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca, możesz częściowo nałożyć na siebie dwa okrągłe trawniki. Tego typu trawnik możemy usytuować również przed domem, dlatego też w niektórych katalogach typu projekty ogrodu przed domem znajdziemy właśnie takie rozwiązania.

Okrągły trawnik
Okrągły trawnik
Trawnik ozdobny
Trawnik ozdobny
trawnik przy płocie
trawnik przy płocie

Mały ogród rośliny

Posiadanie małego ogrodu nie oznacza, że nie możemy niczego w nim uprawiać. Istnieje szereg roślin, które można uprawiać na małych przestrzeniach. W małym ogrodzie może być trudno zapewnić roślinom opiekę, na jaką zasługują. Przy podejmowaniu decyzji, jakie rośliny zasadzić, aby stworzyć piękną przestrzeń, kierujemy się wieloma czynnikami. Zazwyczaj jednak warto jest wybrać takie rośliny rośliny, które naprawdę zasłużą na swoje miejsce i będą dobrze wyglądać przez długi czas. Jeśli szukasz inspiracji, zajrzyj do punktu małe ogrody aranżacje.

rośliny w małym ogrodzie
rośliny w małym ogrodzie
Mały ogród rośliny
Mały ogród rośliny
img-35

Drzewa

Drzewa wnoszą piękno do każdego ogrodu i nie muszą zajmować dużo miejsca. Oto niektóre z najlepszych drzew do małych ogrodów:

 • Kon pospolity
 • Cis
 • Tuja
 • Ostrokrzew
 • Klon palmowy
 • Akacja
 • Brzoza
 • Magnolia

Pnącza

Pnącza mogą być pięknym dodatkiem do każdego podwórka. Nie bez powodu projekty ogrodu nowoczesnego często zawierają pnącza, są one bardzo wszechstronne i mogą być używane jako ogrodzenia i nie tylko. Dobrym rozwiązaniem jest posadzenie wielu odmian pnącz, które różnią się brawami, aby nasz ogród był wielokolorowy.

pnącza do ogrodu
pnącza do ogrodu
pnącze na ogrodzenie
pnącze na ogrodzenie
pnącza na ogrodzenie ogrodu
pnącza na ogrodzenie ogrodu

Żywopłot

Żywopłoty to jedne z najstarszych i najczęściej stosowanych konstrukcji ogrodowych. To także świetny sposób na zamknięcie przestrzeni i zapewnienie prywatności w ogrodzie. Wysokość żywopłotu jest ważnym czynnikiem podczas jego sadzenia. Krótki żywopłot jest dobry do sformalizowania i wytyczenia obszarów, podczas gdy wyższy żywopłot zwiększy prywatność i może stanowić ogrodzenie. Jednak jeśli chcemy otoczyć cały nasz ogród za pomocą żywopłotu, warto jest najpierw koszt takiego rozwiązania. O tym, ile kosztuje projekt ogrodu przeczytałeś w punkcie projekty ogrodu cena.

ogród z żywopłotem
ogród z żywopłotem
Rośliny na żywopłot
Rośliny na żywopłot
żywopłot w ogrodzie
żywopłot w ogrodzie

Warzywa

Warzywa nie zajmują dużo miejsca. W rzeczywistości wiele rodzajów warzyw dobrze rośnie w mniejszych przestrzeniach, takich jak pojemniki, podniesione grządki, a nawet wiszące kosze. Możesz wykorzystać stare worki kompostowe do uprawy ziemniaków, w dodatku nie zajmują dużo miejsca i są łatwe do ochrony przed deszczem. Dobrym pomysłem jest też uprawa truskawek i innych owoców w doniczkach.

warzywniak
warzywniak
warzywniak w ogrodzie
warzywniak w ogrodzie
warzywniak w skrzyniach
warzywniak w skrzyniach
5/5 - (votes: 2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *