Przejdź do treści

Uszkodzone kable — jak je znaleźć?

  • 4 min czytania

Przewody z czasem mogą ulec uszkodzeniu, czyniąc obwód bezużytecznym, a nawet niebezpiecznym. Na szczęście lokalizator uszkodzeń kabli pomoże sprawdzić ciągłości obwodu. Po ustaleniu, gdzie jest przerwa, kabel można naprawić lub wymienić. Sprawdź, jak znaleźć uszkodzone okablowanie?

Jakie są przyczyny uszkodzenia kabli?

Przewody mogą z czasem ulegać starzeniu, ale mogą istnieć inne przyczyny, które mogą prowadzić do zerwania kabli lub zwarcia. W starszych domach przewody mają tendencję do szybszego niszczenia przez gnicie lub erozję. Gryzonie mogą nadgryzać przewody i powodować pęknięcia. Luźne lub źle splecione połączenia mogą się rozpaść. Inną przyczyną są źle zaplanowane prace remontowe.

img-0

Jak określić przerwę w okablowaniu?

Przerwanie okablowania może być dwojakiego rodzaju. Może to być przerwa w okablowaniu ukrytym lub otwartym. Jeśli tak się stało z ukrytym okablowaniem, musisz wiedzieć, jak znaleźć przerwę w okablowaniu, linia kablowa pomoże ci znaleźć konwencjonalny odbiornik tranzystorowy. Na początek do gniazdka można podłączyć dowolne urządzenie, np. suszarkę elektryczną. Lokalizator uszkodzeń kabli (kanalizacja.net/Lokalizatory-uzbrojenia-podziemnego-cinfo-pol-368.html) należy odpowiednio ustawić i przesunąć go po powierzchni. Jeśli usłyszysz hałas i trzask, oznacza to, że okablowanie jest w tym momencie odcięte.

img-1

Jeśli w mieszkaniu nie ma światła, musisz sprawdzić, czy jest napięcie na liczniku. Aby to zrobić, potrzebujesz testera wskaźników, muszą dotknąć styków licznika, ale zanim to zrobisz, wyłącz wszystkie urządzenia na tablicy rozdzielczej. Jeżeli tester jest umieszczony na mierniku i nie ma napięcia, to miejsce uszkodzenia znajduje się przed licznikiem. Jeśli tak, to w mieszkaniu powstała przepaść. Czasami, aby wyeliminować wszystkie usterki, wystarczy wymienić bezpieczniki. Jeśli sprawa jest bardziej skomplikowana, musisz naprawić problemy z systemem. Najczęściej do zerwania dochodzi w skrzynkach wysuwnych, ponieważ przy dużej rezystancji przewody mogą się przepalić.

Jak znaleźć uszkodzenie w otwartym okablowaniu?

Przed przystąpieniem do prac nad eliminacją przerwy, należy wziąć próbnik napięcia, potrzebny będzie również specjalny wskaźnik śrubokręta oraz prosty śrubokręt, szczypce i nóż z izolowanym uchwytem, materiały izolacyjne oraz lokalizator uszkodzeń kabli. Aby znaleźć uszkodzone otwarte okablowanie, należy sprawdzić, który przewód jest uszkodzony: faza i zero, pomoże to śrubokręt wskaźnikowy, który wykryje wszystkie styki przełączników lub gniazd i sprawdzi ich sprawność. Jeśli gniazdo jest pod napięciem, jest tylko jeden kontakt.

img-2

Jeśli mówimy o przełączniku, to w momencie wzmocnienia mocy można odłączyć tylko jeden lub wszystkie styki. Jeśli dzięki śrubokrętowi okaże się, że faza działa, będzie widać, że przewód zerowy jest uszkodzony. Jeśli okablowanie jest ukryte, lepiej zaprosić profesjonalnych elektryków w celu ustalenia usterki. Będzie lepiej, a w razie uszkodzenia należy starać się nie przeceniać swoich możliwości, zwłaszcza w tak poważnej sprawie.

Sposoby znajdowania usterki w okablowaniu

Jeśli masz wystarczające umiejętności do pracy z okablowaniem, możesz znaleźć otwarte ukryte okablowanie. W tym celu możesz użyć metody akustycznej lub indukcyjnej. Do metody akustycznej potrzebny jest generator, musi być podłączony do kabla, potrzebne są też słuchawki i czujnik akustyczny.

img-3

Proces polega na nasłuchiwaniu okablowania z tymi urządzeniami. W miejscu przycinania usłyszysz kliknięcia w słuchawkach, a generator będzie musiał być poprawnie skonfigurowany. Jeśli zdecydujesz się na metodę indukcyjną, generator należy podłączyć do kabla zasilającego, określić poziom obciążenia i przyłożyć czujnik, tam, gdzie jest przerwa, również usłyszysz sygnały. Jeśli masz ściany betonowe lub ceglane, użyj wskaźnika bezdotykowego, aby znaleźć ukryte okablowanie. Wszystkie kable w takich budynkach są instalowane poziomo lub pionowo, a wszystkie zakręty są wykonywane pod kątem prostym.

5/5 - (vote: 1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *